අර්ජුන් ට මහින්දගේ සහායට සැබෑ හේතු හෙළිවේ

Anonymous

අර්ජුන් ට මහින්දගේ සහායට සැබෑ හේතු හෙළිවේ
Posted on නොවැම්බර් 8, 2016 by srilankatwo
අර්ජුන් ට මහින්දගේ සහායට සැබෑ හේතු හෙළිවේ
අර්ජුන් ට මහින්දගේ සහායට සැබෑ හේතු හෙළිවේ
2016 නොවැම්බර් 07
2015 ජනවාරි 08 වැනි දින යහපාලන ආණ්ඩුව බලයට පත්වීමත් සමඟම ඩුබායි හි බැංකු කළමණාකරුවෙකු බැංකු ගිණුම් තුනක ශේෂයේ තිරපිටපත් ලබා ගත්තේය. පළමුවැන්න නාමල් රාජපක්ෂ මන්ත්‍රීවරයාගේය. එහි ශේෂය ඇමෙරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.086ක් ලෙස සඳහන් කර ඇත. දෙවැන්න කුඩාබාලගේ පියදාස සහ රාජපක්ෂ පවුලේ සමීපතමයකුගේ හවුල් ගිණුමකි. එහි ශේෂය ඇමෙරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.80 කි. තුන්වැන්න හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සජින් වාස් ගුණවර්ධනගේය. එහි ඩොලර් මිලියන 500ක් තිබුණා. මෙම මුදල් ප්‍රමාණය සිතාගත නොහැකි වූ නමුත් රාජපක්ෂ පවුල වසර නවයක පාලන කාලය තුළ එම මුදල් ඩුබායි හි රැස්කර ගැනීමට සමත්ව තිබුණි.
අර්ජුන් මහින්දගේ ධනය කළමනාකරණය කළේය
එම වසරේ ජනවාරි 11 වැනිදා වන විට මෙම තිරපිටපත් නව ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට ලබාදී තිබුණේ රජයේ ප්‍රධාන පෙළේ ඇමැතිවරයකු මාර්ගයෙනි. ඊට පස්සේ සිරිසේන ජනාධිපතිතුමා වැරැද්දක් කළා. ඔහු එය එවකට මහ බැංකු අධිපති අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන්ට පෙන්වූ අතර කලබලයට පත් විය. ඒ ඩුබායිහි එමිරේට්ස් එන්බීඩී බැංකුවේ පුද්ගලික වත්කම් කළමනාකරණ අංශයේ ප්‍රධාන විමර්ශන නිලධාරියා ලෙස කටයුතු කර ඇත්තේ ඔහු බැවිනි. සරලව කිවහොත්, රාජපක්ෂලා මහජන මුදල් වංචා කරමින් ගොඩ ගසා ගත් ‘පෞද්ගලික ධනය’ කළමනාකරණය කළේ අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන්ය.
මෙම ඩුබායි ගිණුම් මතුවන අවස්ථාවේ මහින්ද රාජපක්ෂ ප්‍රසිද්ධියේ කියා සිටියේ තමන්ට ඩුබායි ගිණුමක් තිබෙන බව ඔප්පු කළහොත් තමාගේ බෙල්ල කපා ගන්නා බවයි. ඇත්තටම ඔහුගේ මුදල් තිබුණේ නාමල් රාජපක්ෂ, කුඩාබාලගේ පියදාස සහ සජින් වාස් ගුණවර්ධන යන අයගේ නම්වලයි.
FBI පරීක්ෂණය
නීතිවිරෝධී මුදල් හුවමාරු කිරීම් සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය කරන ජාත්‍යන්තර විමර්ශන ආයතන දෙකක් පමණයි තිබෙන්නේ. එකක් ඉන්දියාවේ, අනෙක එක්සත් ජනපදයේ. රාජපක්ෂවරුන්ගේ මුදල් ඩුබායි වෙත පැමිණියේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව සොයා බැලීමේ කාර්යය FBI වෙත පැවරීමට කැබිනට් මණ්ඩලය තීරණය කළේය. ඒ අනුව FBI නිලධාරීන් ඩුබායි බැංකුවට ගියේ එහි කළමණාකාරවරයා හමුවී තොරතුරු දැන ගැනීමේ බලාපොරොත්තුවෙන්. කෙසේ වෙතත්, ඔහු ඒ වන විටත් පලා ගොස් සැඟවී සිටියේය.
මහින්ද අර්ජුන්ට කෘතගුණ දක්වයි
මහේන්ද්‍රන්ගේ බැඳුම්කර සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් දිනේෂ් ගුණවර්ධන විසින් පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවක් ඔක්තෝබර් 25 වැනි දින මහින්ද රාජපක්ෂ විසින් අවලංගු කර මහේන්ද්‍රන් සම්බන්ධ කෝප් ප්‍රශ්නය විසඳීමට රජයට ඉඩ දෙන ලෙස උපදෙස් දුන්නේ මේ සිදුවීම් අනුවය. එතෙක් ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය මහේන්ද්‍රන් සහ බැඳුම්කර සිද්ධිය කරට කර ගනිමින් සිටි නමුත් තීරණාත්මක මොහොතේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මැදිහත් වී ඔවුන් නිහඬ කළේය. ඒ අර්ජුන් ඔහුට කිසිවකු නොකළ උපකාරයක් කර ඇති බැවිනි.
එදත් අදත් ගනුදෙනු
සරලව කිව්වොත් මුළු දේශපාලනයම ඩීල් සාගරයක්. අතීතයේ ඩීල් වර්ජකයන් පලවා හරිනු ලැබුවේ තවත් ගනුදෙනුකරුවන් පිරිසකට මග සැලසීම සඳහා පමණි, කෙසේ වෙතත්, හරස් සම්බන්ධතා හේතුවෙන්, පෙර ගනුදෙනු තවමත් ක්‍රියාත්මක වේ.
එම බැංකු ගිණුම් තුනේ තිරපිටපත් ඩුබායි වෙතින් ලබා ගැනීමට Lanka News Web වෙත හැකි වී තිබේ. කෙසේ වෙතත්, දැනට නීතිය එහි ක්‍රියාමාර්ග ගනිමින් සිටින අතර එම ක්‍රියාවලිය කඩාකප්පල් කිරීමට අවශ්‍ය නොවන බැවින්, අපි එම තිරපිටපත් ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් වළකිමු. නමුත්, ඒවා නියමිත වේලාවට මහජනතාව ඉදිරියේ තැබීමට අපි සූදානම්.
තවම් විසින් පළ කරන ලදී